Ślub cywilny poza urzędem

Od 2015 roku ślub cywilne przymusowo zawierane w urzędach przeszły do historii, bo na skutek zmian w prawie możemy je zawrzeć w dowolnym miejscu. Także w plenerze.

My od tego czasu notujemy stale zwiększającą się liczbę ślubów cywilnych, na których gramy. I wcale nas to nie dziwi, bo w końcu taki ślub też może mieć wyjątkową oprawę.

Jak zatem zabrać się do zaplanowania ceremonii cywilnej poza urzędem, co po kolei trzeba zrobić?


Wybór miejsca ślubu

To kluczowa decyzja! Dlaczego? Bo w zależności od lokalizacji wybranego miejsca, musicie wybrać odpowiedni dla niego Urząd Stanu Cywilnego. W tym wypadku obowiązuje rejonizacja. Najczęściej więc będziecie musieli udać się do siedziby władz gminy, na terenie której znajduje się wasze wybrane miejsce ślubu.

Czy obowiązują jakieś ograniczenia w wyborze miejsca?

Musicie uzyskać zgodę naczelnika urzędu na ślub w wybranym miejscu i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ceremonii (w tym oczywiście sobie i urzędnikom). Jeśli więc marzy się Wam ogród, dworek lub łąka – nie powinno być problemów z uzyskaniem takiej zgody, ale ze ślubem w trakcie lotu balonem może być już różnie… 😉 Oczywiście wszystko zależy od stopnia tolerancji kierownika urzędu.

Najczęściej wybierane miejsca na śluby cywilne:

  • Dwory, Pałacyki, Folwarki, Budynki Zabytkowe – tutaj raczej bez problemu uda Wam się zorganizować ślub cywilny. Mają ten plus, że kwestia ślub plenerowy czy ślub we wnętrzu może być ustalona nawet dzień przed uroczystością, co ze względu na nieprzewidywalność naszego klimatu, nie pozostaje bez znaczenia. Wiadomo, że ślub w strugach deszczu to nic przyjemnego tak dla Pary Młodej jak i dla gości oraz dla całej obsługi.  Duża dogodność tego wyboru, to także możliwość zorganizowania ceremonii ślubu oraz wesela lub weselnego przyjęcia w jednej i tej samej lokalizacji, czyli ułatwiona logistyka.
  • Ogrody, Łąki, Tarasy – ślub na łonie natury to marzenie wielu panien młodych (w tym niegdyś i moje) – czy można sobie wyobrazić bardziej romantyczną scenerię niż zieleń, szum wiatru w drzewach, kwitnące kwiaty i śpiew ptaków… Przy organizacji takiego ślubu koniecznie jednak trzeba wziąć pod uwagę pogodę i mieć plan awaryjny – i to nie tylko na deszcz, ale i na palące, letnie słońce (stanie przez 20-30 min w upale lub składanie przysięgi ze zmrużonymi oczami, oślepionymi słonecznym światłem, też do przyjemności nie należy).
  • Góry, nadmorska plaża – to już nieco większy stopień trudność w organizacji. Pamiętajcie o najmłodszych i najstarszych gościach Waszej uroczystości – dla nich może to być bariera nie do pokonania.

Załatwienie dokumentów

Kiedy już miejsce zostanie wybrane, musicie złożyć podanie w odpowiednim dla wybranego miejsca urzędzie stanu cywilnego. Naczelnik ma zwykle 30 dni na ustosunkowanie się do Waszej prośby (jeśli odmówi udzielenia ślubu w tym miejscu, możecie się odwołać, ale czas takiego odwołania i biurokracja z tym związana zniechęci Was zapewne i zmusi do zmiany wybranego miejsca)

Po pozytywnym rozpatrzeniu – musicie ustalić termin ślubu – i tutaj UWAGA: urzędy zazwyczaj prowadzą rezerwację terminów nie dalej niż na rok do przodu. Najczęściej też ślubów poza urzędem udziela się w wybrane dni miesiąca (upewnijcie się w waszym urzędzie, że nie wybieracie daty, w której nie będziecie mogli zawrzeć ślubu!!!). Może się okazać, że czeka Was niezła gimnastyka (albo gminnastyka 😉 ), jeśli miejsce będziecie musieli zarezerwować dużo wcześniej na swój ślub niż urząd będzie Wam w stanie potwierdzić datę ślubu.

Kiedy już to wszystko uda się ogarnąć, czeka Was przygotowanie protokułów ślubnych (nie dalej niż 6 miesięcy i nie później niż miesiąc przed ślubem). I opłaty… czyli najmniej przyjemna część. Opłata skarbowa za dokumenty ślubu wynosi 84 zł. Natomiast opłata za udzielenie ślubu poza urzędem może wynosić (wg ustawy) 50% średniego wynagrodzenia, czyli na ten moment byłoby to prawie 2500 PLN. Na szczęście, w znakomitej większości urzędów zapłacicie 1000 zł. Jest to całość opłat związanych z ceremonią ślubu cywilnego (łącznie z dojazdem urzędnika na miejsce ceremonii).


Przygotowania do ślubu

Nie będę się tutaj rozpisywać, bo ta sekcja nie różni się od tego, co możecie doczytać na wszystkich ślubnych forach i portalach.

Warto pamiętać o tym, aby już na etapie podpisywania umów ze wszystkimi osobami z obsługi (od zespołu i fotografa po muzyków i dekoratorki) poinformować o tym, że planujecie ślub plenerowy. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nasze przygotowania do takiej ceremonii, wyglądają zupełnie inaczej niż do ceremonii w zamkniętych pomieszczeniach. Przypuszczam, że inni usługodawcy zgodzili by się ze mną całkowicie.

Pamiętajcie też o Waszych gościach: parasole (od deszczu i od słońca), wachlarze, butelki z wodą, zapewnienie transportu w mniej dostępne miejsca będą z pewnością oznaką szacunku i empatii.


Ceremonia

O dokładnym przebiegu ceremonii cywilnej przeczytacie w tym poście:

http://spiewajaceskrzypce.pl/przebieg-ceremonii-slubu-cywilnego/

Tutaj tylko podkreślę dwie sprawy:

DOWODY OSOBISTE – dla Was i Waszych świadków. Bez stwierdzenia tożsamości osób chcących zawrzeć małżeństwo, ceremonia nie odbędzie się. Niestety, w ferworze przygotowań takie małe przedmioty jak dowody tożsamości (podobnie jak obrączki 😉 ) wylatują z głowy. Wiele razy już byliśmy świadkami, że ceremonia opóźniała się znacznie, bo trzeba było szukać dokumentów, a kilka razy nawet jechać po nie gdzieś dalej. Najlepiej dzień przed ślubem wyznaczyć osobę, która dopilnuje Waszych dokumentów, żeby nie było stresu i niepotrzebnych nerwów.

BARDZO KRÓTKI ŚLUB – standardowo trwa około 15 minut, a najkrótszy w którym uczestniczyliśmy: 3 minuty. Warto więc spróbować go odrobinę „wydłużyć” różnymi sposobami, aby ceremonia miała swój rytm i czas na oddech.

(tutaj możecie sprawdzić z jakich części składa się ślub cywilny:

Ślub

Sposoby na spersonalizowanie ślubu cywilnego

  • długie wejście – można zaplanować drogę młodych do ślubnego stołu tak, aby trwała kilka minut. Pozwoli to zaznaczyć początek, da gościom czas na wyciszenie i zbuduje podniosłą atmosferę.
  • własna przysięga małżeńska – ta, którą wygłosicie za urzędnikiem jest krótka i standardowa, mało romantyczna. Dlatego można pomyśleć o przygotowaniu własnych słów. Może to być wspólna, taka sama przysięga, którą przygotujecie we dwoje, a mogą być dwie różne przysięgi, jako wyjątkowa forma prezentu dla tej drugiej osoby – przygotowana jako niespodzianka.
  • wybór utworów – w trakcie ceremonii można wykonać 3 do 4 różnych utworów. Ślub cywilny nie narzuca żadnych ograniczeń w wyborze repertuaru, tak więc wybierzcie bliskie Wam utwory/piosenki, które wprowadzą gości w Wasz świat, a Was wprowadzą w romantyczny nastrój. Tutaj możecie poczytać o Młodych, którzy zdecydowali się iść za głosem serca w wyborze muzyki na swój ślub:

Nietypowe utwory na ślub

  • oklaski po przysiędze, pierwszy małżeński pocałunek – do oklasków warto „zatrudnić” jedną osobę, która zacznie – cała reszta gości na pewno się przyłączy 🙂

Śluby cywilne w wybranym miejscu to fantastyczna opcja na ceremonię swobodną, mniej sztywną niż kościelna czy urzędowa, a jednocześnie równie piękną i podniosłą, jak ta w kościele. Czy właśnie to jest powodem coraz większego zainteresowania tą formą? Napiszcie w komentarzach jeśli macie za sobą taki ślub? O czym jeszcze warto pamiętać?

Posted in Porady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *